Pravidla volejbalu
- no, chtěla jsem to napsat sama, ale myslím, že byste z toho moc neměli, tak jsem radši něco postahovala, důležitej je ten první článek, pro ty, co jenom chtějí vědět o čem to vlastně je, a kdyby vás to jako hodně zajímalo tak se podívejte i na to ostatní, jaký míče, osvětlení, podlahu atd atd:).
CHARAKTERISTIKA HRY 
Volejbal je sport hraný dvěma družstvy na hřišti rozděleném sítí. Existují různé verze přizpůsobené různým vnějším podmínkám tak, aby jejich rozmanitost umožnila účast každému.
Účelem hry je poslat míč přes síť na zem do pole soupeře a zabránit soupeřově snaze o totéž. Družstvo má právo na tři odbití (a to i po doteku bloku), aby vrátilo míč k soupeři.
Míč je uveden do hry podáním: udeřen podávajícím přes síť k soupeři. Rozehra pokračuje tak dlouho, dokud se míč nedotkne hřiště, není "aut" nebo se družstvu nepodaří vrátit jej povoleným způsobem.
Ve volejbalu družstvo, které vyhraje rozehru, získá bod (Rally Point System - každá rozehra znamená bod). Hráči tohoto družstva postoupí o jedno postavení ve směru pohybu hodinových ručiček. Bod může hráč získat smečí, blokem, podáním, zalívkou, ale také v případě, že soupeř zahraje míč do autu, dotkne se sítě, přešlápne nebo je špatně postaveno.
Družstvo se může skládat nejvýše z dvanácti hráčů, trenéra, asistenta trenéra, maséra a lékaře Trenér a další členové družstva sedí na lavičce, ale mohou ji dočasně opustit Výstroj hráče se skládá z trička, trenýrek, ponožek (dresu) a sportovní obuvi. Barva a provedení trička, trenýrek a ponožek celého družstva musí být jednotné (vyjma libera)Jak kapitán, tak i trenér družstva jsou odpovědni za chování a kázeň členů svého družstva . Libero nemůže být kapitánem družstva . Ve hře musí být vždy šest hráčů každého družstva .
Střídání je činnost, při níž hráč, po zaznamenání zapisovatelem, vstoupí do hřiště a zaujme postavení jiného hráče, který musí hřiště opustit (vyjma libera, prav. 20.3.2). Střídání musí povolit rozhodčí prav. 16.5).
Hra se dělí na tři sety do dvou zápasů.Hraje se do 25 bodů každý set.Pokud jsou sety pro družstva nerozhodně ( 2:2), hraje se rozhodující zápas do 15 bodů, při čemž si družstva ve stavu 8 bodů jednoho z týmů vymění strany pole.
Možná to teď vypadá složitě, ale v praxi je to docela jednoduché, a hlavně je to krásná hra... no, někoho baví fotbal, někoho hokej, o volejbal se moc lidí nezajímá, protože jenom málo lidí ho zvládá... tak čtěte čtěte, a divte se :)
Hrací plocha zahrnuje hřiště a volnou zónu, která musí být pravoúhlá a symetrická (prav. 1.1; obr. č. 1a; 1b; 2a).
1.1 Rozměry (obr. č. 2a)
Hřiště je obdélník o rozměrech 18 x
1.2.1 Povrch musí být plochý, vodorovný a jednolitý. Nesmí pro hráče představovat jakékoliv nebezpečí zranění. Je zakázáno hrát na hrubých nebo kluzkých površích. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je povolen pouze dřevěný nebo syntetický povrch. Každý povrch musí být předem schválen FIVB.
1.2.2 V halách musí být povrch hřiště světlé barvy. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB je pro čáry požadována bílá barva (prav. 1.3). Pro hřiště a volnou zónu jsou požadovány různé barvy, od sebe odlišné (prav. 1.1).
1.2.3 Na venkovních hřištích je povolen sklon
1.3 Čáry na hřišti (obr. č. 2a)
1.3.1 Všechny čáry jsou
1.3.2 Čáry vymezující hřiště. Hřiště je vymezeno dvěma postranními a dvěma koncovými čarami (prav. 1.1). Jak postranní, tak koncové čáry jsou vyznačeny uvnitř rozměrů hřiště.
1.3.3 Střední čára. Osa střední čáry rozděluje hřiště na dvě stejná pole, každé o rozměrech 9 x
1.3.4 Útočná čára. V každém poli je vyznačena útočná čára ve vzdálenosti
1.4 Zóny a prostory (obr. č. 1b; 2a)
1.4.1 Přední zóna. Přední zóna každého pole je vymezena osou střední čáry a útočnou čarou (šíře útočné čáry je součástí přední zóny; prav. 1.3.3; prav. 1.3.4). Přední zóna je chápána jako prodloužená za postranní čáry až ke konci volné zóny (prav. 1.1; prav. 1.3.2).
1.4.2 Zóna podání. Zóna podání je
1.4.3 Zóna střídání. Zóna střídání je vymezena prodloužením obou útočných čar až ke stolku zapisovatele (prav. 1.3.4; obr. č. 1b).
1.4.4 Prostor pro rozcvičení. Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB jsou prostory pro rozcvičení, o velikosti přibližně 3 x
1.4.5 Prostor pro vyloučené. Prostor pro vyloučené, o rozměru přibližně 1 x
Nejnižší teplota nesmí klesnout pod 10° C (50° F). Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB by neměla být maximální teplota vyšší než 25° C (77° F) a minimální nižší než 16° C (61° F). V případě Ostřetína je povolena výjimka a teplota nesmí klesnout pod
Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB by mělo být osvětlení hrací plochy 1 000 až 1 500 luxů měřených ve výšce
Míč musí být kulatý, s povrchovou vrstvou zhotovenou z měkké kůže nebo ze syntetické kůže a uvnitř s duší z gumy nebo jiného podobného materiálu.
Jeho barva může být jednotně světlá nebo kombinací barev.
Syntetická kůže a barevné kombinace míčů, používaných v oficiálních mezinárodních soutěžích, musí odpovídat parametrům FIVB. Jeho obvod je 65 - 67 cm a jeho váha je 260 - 280 gramů.
Jeho vnitřní tlak je 0,300 až 0,325 kg/cm2 (4,26 až 4,61 psi) (294,30 až 318,82 mbar nebo hPa).
Všechny míče použité v utkání musí být jednotné pokud se týká jejich obvodu, váhy, tlaku, typu, barvy apod. (prav. 3.1).
Všechny světové a oficiální soutěže FIVB, jakož i národní nebo ligová mistrovství, se musí hrát s míči schválenými FIVB, pokud FIVB nerozhodne jinak.
Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB musí být používáno tří míčů. V tomto případě je šest sběračů míčů rozmístěno tak, že stojí po jednom v každém rohu volné zóny a za každým rozhodčím (obr. č. 10).
2 SÍŤ a SLOUPKY (obr. 3)
2.1.1 Síť je umístěna svisle nad střední čarou (prav. 1.3.3) a její horní okraj je ve výšce 2,43 m pro muže a 2,24 m pro ženy.
2.1.2 Výška se měří ve středu hřiště (prav. 1.1; prav. 1.3.2). Výška sítě (nad oběma postranními čarami) musí být přesně stejná (prav. 2.1.1) a nesmí převýšit stanovenou výšku o více než 2 cm.
Síť je 1,00 m široká a 9,50 až 10,00 m dlouhá (s postranními páskami vzdálenými 25 až 50 cm od každého okraje sítě), zhotovena z černých čtvercových ok o straně 10 cm (obr. č. 3).
Na jejím horním okraji je umístěna vodorovná páska, široká 7 cm, zhotovená ze zdvojeného bílého plátna a přišitá po celé své délce. Každý konec této pásky má otvor, jímž prochází provaz upevňující pásku ke sloupkům tak, aby byl její horní okraj napnutý.
K upevnění sítě ke sloupkům a k udržení jejího horního okraje napnutého je uvnitř pásky vedeno pružné lanko.
Na spodním okraji sítě je umístěna další vodorovná páska široká 5 cm, podobná pásce na horním okraji, skrze níž je provlečen provaz. Tento provaz upevňuje síť ke sloupkům a udržuje tak spodní okraj sítě napnutý.
Dvě bílé pásky jsou upevněny svisle k síti a umístěny přímo nad každou postranní čarou (prav. 1.3.2; obr. č. 3).
Jsou 5 cm široké a 1 m dlouhé a jsou považovány za součást sítě.
Anténka je ohebná tyčka dlouhá 1,80 m, o průměru 10 mm, zhotovená ze sklolaminátu nebo podobného materiálu.
Anténka je upevněná na vnějším okraji každé postranní pásky (prav. 2.3) . Anténky jsou umístěny na opačných stranách sítě (obr. č. 3).
Vrchních 80 cm každé anténky převyšuje síť a je označeno 10 cm širokými pruhy kontrastních barev, přednostně červené a bílé.
Anténky jsou považovány za součást sítě a ohraničují bočně prostor přeletu (prav. 11.1.1; obr. č. 3).
2.5.1 Sloupky, na kterých je síť připevněna, jsou umístěny ve vzdálenosti 0,5 - 1,0 m na vnější straně od postranních čar. Jsou vysoké 2,55 m a nastavitelné (obr. č. 3).
Ve všech světových a oficiálních soutěžích FIVB jsou sloupky upevňující síť umístěny ve vzdálenosti 1 m od postranních čar.
2.5.2 Sloupky jsou zaoblené a hladké, zapuštěné do země bez upevňovacích lan. Na sloupcích nesmí být žádná nebezpečná nebo překážející zařízení.
Veškeré doplňkové vybavení je určováno směrnicemi FIVB.